18. srpnja održan je sastanak u Ministarstva rada, mirovinskog sustava, obitelji i socijalne politike predstavnica ženskih organizacija koje imaju savjetovališta i skloništa s državnom tajnicom Margaretom Mađarić i predstavnicama i predstavnicima Ministarstva. Sastanak je održan na inicijativu Ženske mreže Hrvatske vezano za standarde i financijsku održivost izvaninstitucionalne socijalne usluge savjetovanja i skloništa.
Na sastanku su bile: Marina Švagelj Jažić, Hera Križevci, Sandra Turkanović, SOS Rijeka, Mirjana Duduković, KORAK Karlovac, Mirjana Kučer i Petra Sinovčić, Domine Split, Sanja Juras Ženska mreža Hrvatske.
Bio je ovo drugi po redu sastanak s državnom tajnicom Mađarić i predstavnicama Ministarstva koje su nadležne za pitanja financiranja izvaninstitucionalne podrške ženama preživjelim nasilje i žrtvama obiteljskog nasilja. Vezano za dopis koji je potpisala većina organizacija, u Ministarstvu je rečeno da organizacije koje nisu u sustavu mreža pružatelja socijalnih usluga, tj. koje ne postupaju po uputnicama centara socijalnog rada i/ili nemaju ugovorenu uslugu, niti na bilo koji način ne naplaćuju socijalnu uslugu za koju su registrirane (savjetovanje, psihološka, psiho-socijalna, smještaj…) ne podliježu obvezi prijavljivanja korisnika u sustav REKOSS. Dakle, većina organizacija koje imaju savjetovališta i autonomna skloništa, budući su financirane kroz projekte nisu obveznice ovog sustava.
Na sastanku je spomenuto da se novi poziv za jednogodišnji projekt podrške savjetovalištu očekuje na jesen i sredstva će najvjerojatnije ići retroaktivno od 1.9. i bit će nešto uvećana. Trenutno je u tijeku izmjena Zakona o socijalnoj skrbi vezano za naknade. Što se Pravilnika tiče, ići će se u izmjene, ali ne prije nego se izmijeni Zakon o socijalnoj skrbi, a najveća promjena se odnosi na obvezu 2 ulaza u skloništima.