U petak, 25. listopada 2024., na Pravnom fakultetu u Splitu održan je okrugli stol u organizaciji Pravnih klinika Pravnih fakulteta u Splitu i Rijeci. Na događaju su sudjelovale Mirjana Kučer, izvršna koordinatorica udruge Domine, i odvjetnica Vera Vučković, zajedno s pravnim stručnjacima, akademicima i studentima koji su raspravljali o važnosti besplatne pravne pomoći i kliničkog obrazovanja.
Okrugli stol otvorila je doc. dr. sc. Ivana Radić s Pravnog fakulteta u Splitu, naglašavajući važnost sustava besplatne primarne pravne pomoći i kliničkog pravnog obrazovanja za studente i zajednicu. Mirjana Kučer govorila je o „Uključivanju mladih u civilno društvo“, podjelivši iskustva rada savjetovališta za žene žrtve nasilja i pružanja primarne besplatne pravne pomoći u Dominama, kao i iskustva uključivanja mladih kroz volontiranje u Dominama. Pri tome je istaknula podatak na koji su Domine jako ponosne, a to je broj mladih koji volontiraju kroz razne programe. U posljednih 5 godina registrirano je ukupno 266 volonterki i volontera od kojih njih 90 mladih, što je približno 37%, više od trećine.
Mirela Buturović, savjetnica pučke pravobraniteljice istaknula je ulogu besplatne pravne pomoći u ostvarivanju temeljnih ljudskih prava te podijelila svoja iskustva dugogodišnjeg rada kroz civilo društvo.
Sutkinja Županijskog suda u Splitu, mr. sc. Zrinka Tironi, prezentirala je temu „Medijacija kao način rješavanja sporova“, važnu za studente koji se žele upoznati s alternativnim načinima rješavanja pravnih pitanja. Izv. prof. dr. sc. Dejan Bodul i pravnica Martina Tičić predstavili su rad i iskustva iz Pravne klinike Pravnog fakulteta u Rijeci, ističući vrijednost praktičnog pravnog obrazovanja za studente.
Studentice-mentori Pravne klinike Pravnog fakulteta u Splitu, Lucia Radić i Karla Pavlović, podijelile su svoja iskustva rada u klinici, naglašavajući koliko kliničko pravno obrazovanje obogaćuje njihovu praksu. Rasprava je pružila uvid u razne aspekte kliničkog pravnog obrazovanja i besplatne pravne pomoći, ističući kako ta praksa doprinosi povezivanju teorije i prakse te poticanju društveno odgovornog djelovanja među budućim pravnicima.



