U 2024. godini udruga Domine ostvarila je iznimne rezultate u pružanju podrške ženama, prevenciji nasilja, osnaživanju zajednice te zagovaranju
sustavnih promjena na lokalnoj, nacionalnoj i međunarodnoj razini. Savjetovalište „Maja Čulić“ bilježi porast broja korisnica o čemu svjedoči podatak da je već u prvih jedanaest mjeseci ove godine više od 190 žena po prvi put potražilo neki oblik podrške, što je dosad najveći zabilježeni broj novih korisnica/ka u jednoj godini. Ove godine bilježimo i značajan porast prijava slučajeva digitalnog nasilja te seksualnog nasilja, što dodatno naglašava važnost kontinuiranog rada na ovoj problematici.
U sklopu projekta „Safe Click“, financiranog od strane Europske mreže protiv nasilja nad ženama (WAVE), provedeno je istraživanje o digitalnoj dimenziji nasilja. Kroz fokus grupe s učenicima analizirana je učestalost, vrste i posljedice digitalnog nasilja među mladima, što je rezultiralo vrijednim saznanjima. Kao ključni rezultat projekta objavljen je priručnik o digitalnoj dimenziji nasilja, koji nudi smjernice za prepoznavanje, prijavljivanje i borbu protiv digitalnog nasilja te preporuke za stručnjake i institucije koje rade s mladima i ženama. Paralelno, u okviru europskog projekta „bE-SAFE“ provodila se edukacija učenika, nastavnika i policijskih službenika o prepoznavanju i prevenciji digitalnog nasilja, čime je dodatno podignuta svijest i unaprijeđeno razumijevanje ovog rastućeg problema.
Domine su nastavile intenzivan rad na osnivanju prvog kriznog centra za žene žrtve nasilja u Splitu. Suradnja s Gradom Splitom i Splitsko-dalmatinskom županijom omogućila je konkretne korake prema realizaciji centra koji će ženama pružati kratkoročni smještaj do tjedan dana te nužnu psihološku, pravnu i opću podršku u trenucima akutne krize. Veliku ulogu u radu udruge Domine imale su volonterke i volonteri, njih 56, koje su u 2024. godini ostvarile više od 1000 sati podrške, pružajući direktnu pomoć korisnicama, organizirajući grupe podrške i sudjelujući u provedbi ključnih aktivnosti. Objavljen je priručnik „Ni sama. Ni kriva. Ni druga.“, koji predstavlja vrijedan alat za volonterke i stručnjake koji rade sa ženama žrtvama nasilja. Edukacija novih generacija volonterki osigurala je kontinuitet rada, a njihova posvećenost svakodnevnom radu savjetovališta dodatno je unaprijedila pružanje usluga.
Kao dio aktivnosti u kampanji „16 dana aktivizma protiv nasilja nad ženama“, Domine su organizirale niz javnih akcija, edukativnih tribina, performansa i medijskih kampanja usmjerenih na podizanje svijesti o nasilju nad ženama i nužnosti sustavne zaštite žrtava.
Na međunarodnoj razini, Domine su bile dio 68. zasjedanja Komisije Ujedinjenih naroda o statusu žena (UNCSW 68) kao predstavnice Ženske mreže Hrvatske, aktivno pridonoseći globalnom dijalogu o rodnoj ravnopravnosti. Sudjelovale smo na Prvom Euromediteranskom feminističkom forumu održanom u svibnju 2024. te bile aktivne u regionalnom pokretu za rodnu pravdu. Ovaj pokret uključuje organizacije iz Slovenije, Hrvatske, Bosne i Hercegovine, Srbije, Crne Gore, Kosova, Sjeverne Makedonije i Albanije, osiguravajući važno umrežavanje i suradnju na regionalnoj razini u cilju unapređenja ženskih prava.
Udruga je nastavila s intenzivnim zagovaranjem standardizacije usluga pomoći i podrške žrtvama nasilja te primjene rodno osjetljivog proračuna kao ključnog alata za financijsku održivost ovih usluga.
Uz podršku Ministarstva rada, mirovinskog sustava, obitelji i socijalne politike, Ministarstva pravosuđa, uprave i digitalne transformacije, europskih fondova, Mediteranskog ženskog fonda, Global Fund for Women, drugih nacionalnih i lokalnih donatora i donacija građana, Domine su osigurale financijsku stabilnost i nastavak ključnih programa.
Godina 2024. još jednom je potvrdila ulogu udruge Domine kao referentne točke za ženska prava i ključnog aktera u borbi protiv nasilja nad ženama. Kroz istraživanja, edukacije, međunarodne suradnje, izdavanje priručnika i kontinuiranu podršku ženama, Domine su nastavile graditi društvo u kojem su ženska prava temelj ravnopravnosti, pravde i sigurnosti za sve.