U Splitu, 9. prosinca 2024., u hotelu Park, udruga Domine predstavila je rezultate istraživanja i smjernice za razvoj lokalnih javnih politika usmjerenih na suzbijanje digitalnog nasilja nad ženama. Događaj je organiziran u sklopu projekta “Safe Click!”, koji financira Women Against Violence Europe (WAVE). Projekt se bavi podizanjem kvalitete prevencije i zaštite žena i djevojaka u digitalnom prostoru, s posebnim naglaskom na online uznemiravanje, seksualno digitalno nasilje i uznemiravanje.

Na početku održane panel rasprave Katarina Križan predstavila je projekt i približila prisutnima ozbiljnost i sveprisutnost digitalnog nasilja nad ženama. Petra Sinovčić je predstavila rezultate istraživanja provedenog u Splitsko-dalmatinskoj županiji, dok je Mirjana Kučer iznijela ključne smjernice za lokalne javne politike usmjerene na prevenciju i suzbijanje digitalnog nasilja.

Istraživanje, koje je provedeno na uzorku od 170 ispitanica, pokazalo je da je čak 56,5% žena svjedočilo digitalnom nasilju tijekom posljednjih godinu dana, dok je 34,9% žena doživjelo neki oblik seksualnog uznemiravanja online. Unatoč činjenici da većina ispitanica ima razvijenu svijest o rizicima u digitalnom prostoru, podaci ukazuju na hitnu potrebu za djelovanjem. Posebno je naglašeno da su žene često izložene digitalnom nasilju čak i kada nisu aktivne u digitalnoj komunikaciji, što ukazuje na sustavnu prirodu ovog problema.

Na temelju rezultata istraživanja, udruga Domine izradila je smjernice za lokalne politike s ciljem prevencije i zaštite žena u digitalnom prostoru. Smjernice uključuju edukaciju i podizanje svijesti o prepoznavanju i reakciji na digitalno nasilje, razvoj sigurnih mehanizama prijave i specijaliziranih platformi za podršku žrtvama, jačanje zakonskog okvira kroz jasne definicije i strože sankcije za digitalno nasilje, te koordinaciju lokalnih vlasti, institucija i tehnoloških platformi kako bi se osigurala bolja suradnja u borbi protiv ovog problema.

Događaj je bio namijenjen institucijama koje rade sa ženama žrtvama digitalnog nasilja, poput policije i Hrvatskog zavoda za socijalni rad, te predstavnicima donositelja politika na lokalnoj razini. Nažalost, predstavnici Splitsko-dalmatinske županije i Grada Splita ispričali su se zbog nemogućnosti dolaska.

Projekt “Safe Click!” usmjeren je na stvaranje sigurnijeg digitalnog okruženja za žene kroz istraživanje, edukaciju i razvoj javnih politika. Ključne aktivnosti projekta uključuju provođenje istraživanja, izradu priručnika za srednje škole, organizaciju online kampanja te pružanje direktne podrške žrtvama digitalnog nasilja.

Po završetku događaja, sudionici su se družili na prigodnom domjenku.

Publikaciju s rezultatima istraživanja i prijedlogom smjernica možete pronaći na sljedećem LINKu.

Web stranica je još u izradi.