Dana 20. i 21. rujna 2024. godine u Bihaću je održan Festival mira i rodne pravde, u organizaciji udruge Glas žene Bihać i partnerske organizacije Udruga za promicanje ženskih prava Domine iz Hrvatske. Na ovom dvodnevnom događaju sudjelovale su članice i volonterke Domina, kao i predstavnice brojnih organizacija za zaštitu prava žena iz Unsko-sanskog kantona (USK) i drugih dijelova Hrvatske i Bosne i Hercegovine, uključujući članice Ženske mreže Hrvatske.
Festival je okupio predstavnice različitih organizacija civilnog društva, koje su podijelile svoja iskustva, diskutirale o aktualnim izazovima i perspektivama rodne ravnopravnosti te promišljale o zajedničkim akcijama za budućnost. Skup je podržala i predsjednica Skupštinske komisije za ljudska prava, građanske slobode i jednakopravnost spolova USK-a, gđa. Aida Pašić Čizmić, čija je prisutnost dodatno osnažila inicijativu.
Prvi dan Festivala bio je posvećen femicidu i drugim oblicima nasilja u kontekstu rodne pravde u Hrvatskoj i Bosni i Hercegovini. Na ovom panelu govorile su stručnjakinje iz oblasti rodne pravde: Mirjana Kučer, Dunja Bonnaci Skenderović i Neira Raković. Njihova izlaganja osnažila su sudionice Festivala, istaknuvši potrebu za hitnim zakonskim reguliranjem femicida kao kaznenog djela.
Uz panel diskusije, sudionice su imale priliku pogledati i film “Miris kruva”, koji je prikazao snagu žena i zajednicu Riđani u Hrvatskoj, gdje zahvaljujući aktivizmu žena, nema nezaposlenih. Prikazivanje filma izazvalo je snažne emocionalne reakcije kod sudionica iz BiH, koje su se prisjetile ratnih iskustava i svojih osobnih priča.
Drugi dan Festivala bio je usmjeren na izazove i perspektive u izgradnji mira i borbi za rodnu pravdu. Kroz otvorene diskusije, sudionice su raspravljale o načinima na koje se može zajednički djelovati na polju rodne pravde i mira, kako u lokalnim zajednicama, tako i na nacionalnoj razini u Hrvatskoj i Bosni i Hercegovini.
Festival mira i rodne pravde rezultirao je sljedećim zaključcima i inicijativama:
- Upućivanje zajedničkog pisma Ženske mreže Hrvatske i Ženskog pokreta USK nadležnim institucijama Federacije BiH, uključujući Parlament (sve domove, komisije, predsjednike klubova), kojim se zahtijeva hitno zakonsko reguliranje femicida kao zasebnog kaznenog djela.
- Dostavljanje istog pisma medijima, čime se želi skrenuti pažnja javnosti na nužnost rješavanja ovog problema.
Kroz dva dana, sudionice Festivala su razmjenjivale informacije i iskustva, dijelile suze i pjesme, te pružale nesebičnu podršku, ljubav i solidarnost. Najvažniji ishod ovog Festivala je obnovljena snaga svih sudionica za daljnji aktivizam, borbu i djelovanje u lokalnim zajednicama.
Festival je realiziran uz financijsku podršku Ekumenske inicijative žena Hrvatska, kroz projekt “Festival mira i rodne pravde”
Ovakvi događaji potvrđuju koliko je važno zajednički raditi na stvaranju društva u kojem su prava žena i rodna pravda temeljne vrijednosti.