U petak, 12 travnja održan je još jedan u nizu redovni sastanak tematske mreže „Četvrta smjena – nevidljivi rad“, a čije je članica i udruga Domine. Sastanku, koji je održan putem Zoom platforme prisustvovala je i Petra Sinovčić, koordinatorica projekt Mreže.

Tema sastanka bile su tekuće aktivnosti te  analiza smjernica za unaprjeđivanje javno-političkog okvira usklađivanja obiteljskih i profesionalnih obaveza muškaraca i žena. Dio sastanka posvećen je bio pripremi fokus grupe i protokola za vođenje iste. Fokus grupa bavit će se usklađivanjem privatnog i profesionalnog života mladih roditelja. Fokus grupe održat će se tijekom svibnja.

Tematska mreža „Četvrta smjena – nevidljivi rad“ nastala je u okviru provedbe projekta „Utjecaj javnih politika na kvalitetu obiteljskog i radnog života te na demografsku sliku Hrvatske – prostori promjene“.  Projekt ima za cilj osnažiti organizacije civilnog društva uključene u Tematsku mrežu kroz partnerstva, međusektorsku suradnju s visokoobrazovnom ustanovom, te jedinicama lokalne i regionalne samouprave radi postizanja učinkovitog socijalnog dijaloga sa svrhom razvijanja i predlaganja adekvatnih javnih politika, prilagođenih kulturnim specifičnostima pojedine regije, kako bi se doprinijelo usklađivanju privatnog i poslovnog života građana i građanki RH.

Projekt se odvija kroz 3 ključne skupine aktivnosti: izgradnja mreže OCD-a za utvrđivanje potreba i predlaganje javnih politika za usklađivanje privatnog i poslovnog života te njihovu regionalnu implementaciju; više-etapno akcijsko istraživanje stvarnih potreba žena i muškaraca u radno produktivnoj dobi; promociju i socijalni dijalog o mjerama javnih politika kojima se pridonosi usklađivanju privatnog i poslovnog života.

Projekt koji je započeo s provedbom 28. listopada 2020. godine,  traje 36 mjeseci i provodi se u Gradu Zagrebu i sljedećim županijama: Sisačko-moslavačkoj, Koprivničko-križevačkoj, Osječko-baranjskoj, Vukovarsko-srijemskoj, Primorsko-goranskoj, Zadarskoj, Splitsko-dalmatinskoj te Istarskoj županiji.

Nositelj projekta su B.a.B.e. iz Zagreba. Partneri na projektu su: Sveučilište u Zadru, Grad Novska, Vukovarsko – srijemska županija, Udruga za ljudska prava i građansku participaciju PaRIter, Udruga ‘HERA’ Križevci – Za zaštitu i promicanje ljudskih prava, Centar za građanske inicijative Poreč, Ženska udruga “IZVOR”, Hrvatska udruga poslovnih žena Krug, Domine – organizacija za promicanje ženskih prava, Prostor rodne i medijske kulture K-Zona te Mreža mladih Hrvatske. Vrijednost projekta je 3.599.941,69 HRK, od čega se iz državnog proračuna RH financira 15%, a iz Europskog socijalnog fonda 85%. Posrednička tijela su Ministarstvo rada, mirovinskog sustava, obitelji i socijalne politike i Nacionalna zaklada za razvoj civilnog društva u sklopu Operativnog programa Učinkoviti ljudski potencijali (Europski strukturni i investicijski fondovi u Republici Hrvatskoj u financijskom razdoblju 2014.-2020.).

Web stranica je još u izradi.