Ženska mreža Hrvatske, čije su članice i Domine zajedno s drugim organizacijama koje aktivno promiču prava žena i rodnu ravnopravnost uputila je dopis s prigovorom na emisiju Otvoreno HRT 1 od 28. 12. a radi diskriminacije žena i kršenja Zakona o ravnopravnosti spolova. Dopis je upućen 29.12. na adrese Programskog vijeće HRT-a, Agencije za elektroničke medije te Pravobraniteljice za ravnopravnost spolova.

Pravobraniteljica za ravnopravnost spolova RH izdala je upozorenje i preporuke HRT-u temeljem pritužbe organizacija za prava žena zbog diskriminacije žena isključivanjem  iz sudjelovanja u informativnim emisijama u kojima se razgovara o važnim temama od javnog i društvenog interesa. Povod za pritužbu bila je emisija “Otvoreno” emitirana 28. prosinca 2023. u kojoj su događaje protekle 2023. godine komentirali isključivo muškarci.

Osobito zabrinjavajućim Pravobraniteljica smatra činjenicu da se ne radi o izoliranom slučaju, već praksi javne televizije da u informativnim emisijama u kojima se raspravlja o važnim društvenim/političkim i drugim temama od javnog interesa često nema niti jedne sudionice/sugovornice, iz razloga što netko u redakciji, posve proizvoljno, procijeni da nema odgovarajućih kompetentnih stručnjakinja koje bi pozvao/la u emisiju, što niti odgovara istini niti pomaže da se dokinu stereotipi po kojima žene nemaju/ne bi trebale imati odgovarajuća znanja o gospodarstvu, politici, geopolitici, umjetnoj inteligenciji i slično.

U nastavku prenosimo Izjavu u cijelosti.

Poštovane/-i, 

obraćamo vam se kako bismo ukazale na sramotnu praksu javne televizije kojom se diskriminiraju žene. 

Programska politika HRT-a, ne samo da ne uključuje promoviranje načela ravnopravnosti spolova, što predstavlja zakonsku obvezu,  već kontinuirano izostavlja žene iz sudjelovanja u informativnim emisijama o važnim temama za društvo,  vršeći diskriminaciju na temelju spola. 

Naime, u emisiji Otvoreno: „Što je obilježilo 2023. godinu“, od 28.12.2023. nije sudjelovala niti jedna gošća. Takvim postupkom javnog servisa i slikom šestorice muškaraca u studiju, bez jedne jedine sugovornice, šalje se krajnje diskriminativna i neprihvatljiva poruka da nema žena koje bi mogle komentirati događaje u 2023. godini.  

Naglašavamo da nije da je prvi puta da u emisiji Otvoreno nema niti jedne sudionice/sugovornice, posebice kada se radi o temama za koje netko u redakciji, posve proizvoljno, procijeni da nema stručnjakinja, što niti odgovara istini niti pomaže da se dokinu stereotipi po kojima žene nemaju [ne bi trebale] imati znanja o migracijama, obrani, umjetnoj inteligenciji i slično.

Diskriminacija na temelju spola (u daljnjem tekstu: diskriminacija) označava svaku razliku, isključenje ili ograničenje učinjeno na osnovi spola kojemu je posljedica ili svrha ugrožavanje ili onemogućavanje priznanja, uživanja ili korištenja ljudskih prava i osnovnih sloboda u političkom, gospodarskom, društvenom, obrazovnom, socijalnom, kulturnom, građanskom ili drugom području na osnovi ravnopravnosti muškaraca i žena (čl.6. Zakona o ravnopravnosti spolova).

HTV kao pravna osoba u pretežitom vlasništvu države dužna je u svim fazama planiranja, donošenja i provedbe svojim programa, ocjenjivati i vrednovati učinke tih programa na položaj žena, odnosno muškaraca, radi postizanja stvarne ravnopravnosti žena i muškaraca te provoditi programe izobrazbe o ravnopravnosti spolova za svoje djelatnike/ce (čl. 3. ZRS). Mediji imaju zakonsku obvezu promovirati ravnopravnost spolova kroz svoje programske sadržaje, programska usmjerenja i  samoregulacijske akte (čl. 16. stavak 1. ZRS). 

Sukladno navedenome očekujemo od naslova da će reagirati i postupiti sukladno svojim ovlastima i obvezana.

Izjavu potpisuju:

Ženska mreža Hrvatske: Autonomna ženska kuća Zagreb, ,Centar za ženske studije, Center for Civil Courage – HRABRE SESTRE, Centar za građanske inicijative Poreč, Centar za žene – ROSA, Centar za podršku i razvoj civilnog društva Delfin Zamir, Centar za društveno-humanistička istraživanja Zadar, Centar Idem Ija Mali Lošinj, Deša Dubrovnik, Domine – organizacija za promicanje ženskih prava, Koordinacija ženskih grupa SEKA, Lezbijska grupa Kontra, OAZA Beli Manastir, Projekt građanske demokratske inicijative Beli Manastir  – P.G.D.I., SOS Rijeka – centar za nenasilje i ljudska prava, SOS Virovitica, Udruga građana “TARA” Ličko Petrovo Selo, Udruga Brod, Udruga HERA Križevci – za zaštitu i promicanje ljudskih prava, Udruga žena Dalj, Udruga Žena Nit Korenica, Udruga žena Romkinja u Hrvatskoj „Bolja budućnost“, Udruga žena Vukovar, Ženska grupa Donji Lapac, Ženska grupa Split, Ženska pomoć sada– SOS telefon za žene i djecu žrtve nasilja, ŽENSKA UDRUGA IZVOR Tenja, Ženska sekcija Savez samostalnih sindikata Hrvatske, Solidarna – zaklada za ljudska prava i solidarnost, One Billion Rising Croatia, Sigurna mjesta, RODA – Roditelji u akciji, Udruga Sofija za osnaživanje, zaštitu i promicanje ljudskih prava, Udruga Adela Osijek , CESI – Centar za edukaciju, savjetovanje i istraživanje.

Web stranica je još u izradi.