U povodu Međunarodnog dana borbe protiv nasilja nad ženama, rodno uvjetovanog nasilja, 25. studenog prenosimo članak koji se bavi temom prisilne kontrole, a kojeg su objavile na svojim stranicama kolegice iz partnerske organizacije SOS Rijeka – centar za nenasilje i ljudska prava. SOS Rijeka i Domine partnerske su organizacije na više zajedničkih projekata kroz rad savjetovališta za podršku ženama koje su proživjele nasilje i žrtvama nasilja u obitelji.
Ovaj članak objavljen je u okviru projekta pružanja primarne besplatne pravne pomoći. Podsjetimo, psihologinja Lorena Zec na temu prisilne kontrole i otuđenja održala je predavanje za potrebe studenata i volontera a u okviru zajedničkog partnerskog projekta na kojem su nositeljice udruga Domine, Savjetovalište za žene žrtve nasilja – pružanje besplatne pravne pomoći kojeg financira MPU.
Članak govori o prisilnoj kontroli kao gotovo nevidljivom, a izrazitom prisutnom obliku nasilja prema ženama. Članak je nastao iz potrebe da se u javnosti ali i među stručnjacima rasvijetli pojam prisilne kontrole (coercive control). Stručnjaci koji svakodnevno rade sa žrtvama nasilja u obitelji često ne znaju prepoznati prisilnu kontrolu, što je poražavajuće jer može dovesti i dovodi do krivog pristupa žrtvi, a često i do njezine sekundarne viktimizacije, pogotovo kad znamo da je upravo prisilna kontrola učinkovitiji prediktor femicida kao najekstremnijeg oblika rodno uvjetovanog nasilja; ili da je 95 od 100 osoba koje su preživjele obiteljsko zlostavljanje, doživjelo i prisilnu kontrolu; ili da prisilna kontrola vrlo često ne prestaje napuštanjem nasilnog odnosa.
Članak je dostupan na slijedećem linku https://www.sos-rijeka.org/prisilna-kontrola/?fbclid=IwAR0U8WbbaEBlfXtBTa27bHsC3UH3g3_hSbOuqcdHJcn4hUOJZFMfwyf0UzU
Datum 25. studeni odabran je kao Međunarodni dan borbe protiv nasilja nad ženama u znak sjećanja na sestre Mirabal iz Dominikanske Republike, koje su djelovale kao političke aktivistkinje, borile se za demokraciju i pravdu te su zbog te borbe i svojih revolucionarnih aktivnosti postale simbol otpora diktatorskom režimu tadašnjeg predsjednika Dominikanske Republike Rafaela Trujilla, a koje je on 25. studenog 1960. godine dao brutalno ubiti. Sestre Mirabal postale su simbolom nacionalnog i feminističkog otpora, a 1999. godine Ujedinjeni narodi su i službeno potvrdili 25. studeni kao Međunarodni dan borbe protiv nasilja nad ženama kroz čije se obilježavanje želi osvijestiti javnost o problemu nasilja nad ženama.