Mirjana Kučer sudjelovala je kao moderatorica na panel diskusiji koja se održala u prostorijama LGBT centra Split 25. listopada. Cilj panela bio je odgovor na pitanja zašto su LGBTIQ osobe u Splitu ona društvena skupina kojoj Grad Split i druge nadležne institucije trebaju posvetiti posebnu pažnju te kakva bi trebala biti uloga Grada u odgovaranju na potrebe LGBTIQ populacije sa splitskog područja.

Pavao Parunov je u uvodnom izlaganju predstavio rezultate provedenog istraživanja “Potrebe LGBTIQ osoba u Splitu”. Istraživanje je provedeno u okviru projekta “LGBT centar Split”. Istraživanje je nastojalo odgovoriti na pitanje o potrebama LGBITQ osoba, time i zašto tim osobama treba posvetiti posebnu pažnju. LGBTIQ zajednica je u nepovoljnoj poziciji kako u društvu općenito, tako i u institucionalnom okruženju. Istraživanjem se rasvijetlilo koje su to razine društvene osude, diskriminacije i različitih oblika nasilja kojima su izložene LGBTIQ osobe. Također, istraživala se i nejednakost koju pripadnici seksualnih i rodnih manjina trpe u javnim ustanovama i drugim javnim institucijama na lokalnom nivou. Samo istraživanje otkriva nesklad između životne svakodnevice LGBTIQ populacije i zakonskih rješenja Republike Hrvatske, kojima se štite prava i slobode seksualnih i rodnih manjina. Zbog bolesti njegovo uključivanje išlo je putem Zoom platforme. 

Nakon njega  Nikolina Banić  ispred Centra za socijalnu skrb izlagala je o potrebama LGBTIQ osoba te mogućim institucionalnim rješenjima. Treća izlagačica Tena Romani kao psihologinja u psihološkom savjetovalištu LGBT centra Split kroz svoju je prezentaciju zapravo produbila uvodnu priču, utemeljenu na direktnom radu i prepoznatim potrebama osoba iz zajednice. Pored toga govorila je o izostanku boljih rezultata, a s obzirom na nedostatak financija i ljudstva a što rezultira listama čekanja. Možda i pomanjkanju volje drugih psihologa da za potrebe LGBTIQ osoba projektno djeluju. Drugim riječima, o nedostatku resursa kojima bi se odgovorilo na potrebe LGBTIQ osoba za psihosocijalnom podrškom. Kako je Pavo Parunov to lijepo sročio, Tena je “nominirati rupe u radu” temeljem dugogodišnjeg iskustva pružanja psihološke podrške LGBTIQ osobama.

U okviru projekta provedeno je istraživanje “Potrebe LGBTIQ osoba u Splitu”. Istraživanjem se rasvijetlilo koje su to razine društvene osude, diskriminacije i različitih oblika nasilja kojima su izložene LGBTIQ osobe. Također, istraživala se i nejednakost koju pripadnici seksualnih i rodnih manjina trpe u javnim ustanovama i drugim javnim institucijama na lokalnom nivou. Samo istraživanje otkriva nesklad između životne svakodnevice LGBTIQ populacije i zakonskih rješenja Republike Hrvatske, kojima se štite prava i slobode seksualnih i rodnih manjina.

Panel rasprava mogla se pratiti uživo putem live stream-a, a LINK za istraživanje “Potrebe LGBTIQ osoba u Splitu”: https://drive.google.com/…/1C5gwdZq7YLWJSbiG4qw…/view…

Projekt “LGBT centar Split” partnerski provode udruge Split Pride, Queer Sport Split i queerANarchive. Udruga Domine dugogodišnja je partnerska i suradnička organizacija LGBT centra Split. Projekt “LGBT centar Split” je podržan kroz Fond za aktivno građanstvo, sredstvima Islanda, Lihtenštajna i Norveške u okviru EPG grantova.

Web stranica je još u izradi.