Petra Sinovčić i Katarina Križan, zaposlenice udruge Domine objavile su članak u Zborniku radova konferencije Economic and Social Development – 99th International Scientific Conference on Economic and Social Development održane 15. i 16. rujna, 2023. godine na Plitvičkim jezerima pod nazivom “Gender budget as a tool for improving work-life balance”.
Članak je nastao kao rezultat rada na projektu „Utjecaj javnih politika na kvalitetu obiteljskog i radnog života te na demografsku sliku Hrvatske – prostori promjene“ čiji je nositelj B.a.B.e. Budi aktvna. Budi emancipiran, a udruga Domine jedan od partnera, uz Sveučilište u Zadru, Vukovarsko srijemsku županiju, Udruga za ljudska prava i građansku participaciju PaRIter , Udruga ‘HERA’ Križevci – Za zaštitu i promicanje ljudskih
prava, Centar za građanske inicijative Poreč , Ženska udruga “IZVOR” , Hrvatska udruga poslovnih žena Krug, Prostor rodne i medijske kulture K-Zona te Mreža mladih Hrvatske.
Projekt im za cilj osnažizi organizacije civilnog društva uključene u Tematsku mrežu kroz partnerstva, međusektorsku suradnju s visokoobrazovnom ustanovom, te jedinicama lokalne i regionalne samouprave radi postizanja učinkovitog socijalnog dijaloga sa svrhom razvijanja i predlaganja adekvatnih javnih politika, prilagođenih kulturnim specifičnostima pojedine regije, kako bi se doprinijelo usklađivanju privatnog i poslovnog života građana i građanki RH čime se prepoznao različit socijalni položaj žena i i različite uloge muškaraca i žena u obitelji. Rodne različitosti su dodatno obilježene posebnošću hrvatskog društva koje je, premda integrirano u politički i ekonomski okvir EU, suočeno s globalnim ekonomskim rizicima, sa značajnim demografskim promjenama zbog iseljavanja i negativnog prirodnog priraštaja te nezaposlenošću mladih i iznimnom sezonalnošću zaposlenosti. Jedna od najvećih prepreka većoj zaposlenosti žena i napredovanju u karijeri je potreba usklađivanja obiteljskih i poslovnih obaveza.
Projektom se utvrđuju elementi privatne i poslovne svakodnevice žena i muškaraca u RH kako bi se predložile u podacima utemeljene javne
politike za usklađivanje tih dviju sfera života, a koje su umještene u regionalne i kulturne specifičnosti hrvatskog društva. Razvijanjem i
ojačavanjem tematske mreže, prevrednuje se reproduktivni svijet života s ciljem ostvarivanja uravnotežene obiteljske i radne svakodnevice.
U skloput projekta provelo se višeetapno akcijsko istraživanje stvarnih potreba žena i muškaraca u radno- produktivnoj dobi pod nazivom “Impact of public policies at family and work life quality and demographic situation in Croatia – spaces of change” provedeno od strane Odjela za sociologiju Sveučilišta u Zadru.
Objavljeni članak možete pronaći na slijedećoj povezinici.
Projekt je sufinancirala Europska unija iz Europskog socijalnog fonda.