Mirjana Kučer, izvršna koordinatorica udruge Domine te Vera Vučković, predsjednica udruge sudjelovale su na jednodnevnoj konferenciji „15 godina zakona o besplatnoj pravnoj pomoći – gdje smo danas?“, održanoj 21. studenog u prostorijama Ministarstva pravosuđa i uprave. 

Konferenciju je organizirao Centar za mir, nenasilje i ljudska prava – Osijek, Udruga za podršku žrtvama i svjedocima, u suorganizaciji Ministarstva pravosuđa i uprave.

Na početku konferencije, uvodne govore održali su gđa Mirela Fučkar, Ravnateljica Uprave – Uprava za građansko, trgovačko i upravno pravo Ministarstva pravosuđa i uprave RH; g Miren Špek, izvršni direktor Udruge za podršku žrtvama i svjedocima, te gđa Jasminka Bertović, voditeljica Odjela za besplatnu pravnu pomoć Ministarstva pravosuđa i uprave RH.

U raspravi su sudjelovali  prof.dr.sc. g Alen Uzelac, Pravni fakultet u Zagrebu,  Tatjana Vlašić, Zamjenica Pučke pravobraniteljice RH,  Milana Kreća, Projekt Građanskih Prava Sisak,  Dora Palić, Hrvatski pravni centar, Zagreb,  dr.sc. Juraj Brozović, Pravna klinika Pravni fakultet u Zagrebu,  Ljiljana Kosović – Gradski ured za BPP, Grad Zagreb te Mario Janković, dopredsjednik Hrvatske odvjetničke komore.

Na konferenciji su ispred udruge Domine sudjelovale odvjetnica Vera Vučković i pravnica Mirjana Kučer, koja je ujedno predstavila iskustva rada savjetovališta udruge te važnosti primarne besplatne pravne pomoći u sustavu prevencije i zaštite žena i djece žrtava i svjedoka nasilja kao i drugih žrtava i svjedoka obiteljskog nasilja. Mirjana Kučer naglasila je da premda je većina korisnica i korisnika  primarne besplatne pravne pomoći s iskustvom obiteljskog nasilja i uglavnom se radi o ženama, udruga pruža besplatnu pravnu pomoć svima koji je zatraže iz različitih područja prava te neovisno o teritoriju s kojeg dolaze, budući se određeni broj korisnika javlja putem telefona ili putem Interneta.

Sustav besplatne pravne pomoći u Republici Hrvatskoj je ustrojen usvajanjem Zakona o besplatnoj pravnoj pomoći (ZBPP) 2008. godine u procesu pristupanja Europskoj uniji. Navedeni Zakon u svom najznačajnijem dijelu je u primjeni od 01. veljače 2009. godine. U svom razvoju prošao je više dorada, jer se pokazao neadekvatnim i nefunkcionalnim. Zahvaljujući aktivnom zagovaranju, prije svega civilnog sektora, koncem 2013. godine usvojen je novi ZBPP kojim je građanima značajno olakšan pristup primarnoj pravnoj pomoći koju pružaju ovlaštene udruge, pravne klinike i upravna tijela/odjeli županije. Pojednostavljena je procedura za korištenje primarne pravne pomoći izravnim obraćanjem korisnika pružateljima primarne pravne pomoći, ublažene su pretpostavke za  ostvarivanje primarne pravne pomoći, a kao oblik isključivo primarne pravne pomoći ponovo uvedeno pravno informiranje i savjetovanje i to u svim pravnim područjima. Na taj način širokom krugu korisnika omogućena je dostupnost opće pravne informacije i pravno savjetovanje. Svrha donošenja ZBPP-a jest ostvarenje ustavno zajamčene pravne jednakosti građana putem omogućavanja stručne pravne pomoći za ostvarivanje određenog prava i osiguravanje ravnopravnog pristupa sudu i drugim tijelima državne vlasti građanima slabijeg imovnog stanja. Postojanje djelotvornog i efikasnog sustava besplatne pravne pomoći u svakoj državi jamac je ostvarivanja ljudskih prava. Taj sustav treba pružiti sigurnost da će prava svih građana biti jednako zaštićena.

Zaključak je konferencije da je potrebno još puno toga odraditi, a jedna od tema je praćenje  izvještavanja o provedbi zakona u području sekundarne besplatne pravne pomoći. Uz paneliste, na konferenciji su sudjelovali i pružatelji besplatne pravne pomoći iz cijele Hrvatske te su se svi složili da je uz besplatnu pravnu pomoć izuzetno važna i psihološka pomoć te da se puno toga može prevenirati i time smanjiti pritisak ne samo na sudove nego i općenito na institucije.

Web stranica je još u izradi.