U ponedjeljak, 27. veljače održan je drugi po redu online sastanak akademskih i neovisnih stručnjakinja te aktivistkinja iz nevladinih organizacija koje se bave problemom nasilja nad ženama i nasilja u obitelji. Sastanak je održan putem Zoom platforme udruge Domine.
Na drugom sastanku u fokusu rasprave bio je belgijski nacrt Zakona o rodno uvjetovanom nasilju i femicidu, koji je nastao na iskustvima dobre prakse u Španjolskoj između ostalog. Kao važne teme prepoznate su praćenje nasilja prema standardima i rodno segregiranim statistikama, prepoznavanje prisilne kontrole kao sastavnog dijela dugotrajne izloženosti žena nasilju koje prethodi intimnom femicidu, potreba razlikovanja intimnog femicida od femicida kao posljedice rodno uvjetovnog nasilja koje je posljedica mržnje prema ženama od strane muških počinitelja. Grupi ekspertica pridružila se Snježana Vasiljević s Katedre za Europsko pravo, Pravnog fakulteta u Zagrebu, koja je predstavila zagovaranja na razini EU za jedinstvenu zakonsku definiciju femicida. Članice radne skupine također su se bavile projektom koji provodi EIGE, a koji za cilj također ima jedinstvenu zakonsku definiciju femicida kao rodno uvjetovanog ubojstva ili teškog ubojstva žena.
Sastanak je iskorišten kako bi se članicama radne skupine, predstavnicama akademske zajednice, nevladinih organizacija i neovisnim stručnjakinjama koje se bave pitanjem rodno uvjetovanog nasilja predstavilo izvještaj o provedenom istraživanju o potrebama žena koje su po izlasku iz nasilne veze koristile usluge sigurnog smještaja. Istraživanje je provela udruga Domine u sklopu trogodišnjeg programa Mreža ženske podrške, financiranog od strane Ministarstvo rada, mirovinskoga sustava, obitelji i socijalne politike.
Projekt „Kazneno djelo femicida – zagovaranje za zakonske promjene“ financira Fond za aktivno građanstvo u Hrvatskoj s iznosom EUR 4999, 14. Projekt udruga Domine provodi samostalno. Projekt traje do 31.ožujka 2023. godine.